V jarných mesiacoch došlo vo vedení nášho futbalového klubu k zmenám. V akom zložení pracuje výbor MFK v súčasnosti?
Vo vedení MFK Rusovce nastala na jar pokojná výmena – popri funkcii trénera došlo k zmene aj na poste prezidenta MFK. Doterajší prezident Jozef Káracsony z vlastného rozhodnutia odovzdal túto funkciu. Má na doterajšom rozvoji MFK významný podiel, za čo mu objektívne patrí vďaka. Terajšie vedenie MFK pracuje v zostave: viceprezident – Branislav Straka, členovia – Marián Šiška, Jozef Loffler, Miroslav Pupák, Karol Starsich a František Lošonský.
Pod vynoveným vedením MFK sa nazbierali „bodíky“, ktoré zabezpečili účasť našich seniorov aj v budúcom ročníku 4. ligy. Úspešne si viedli aj naši mladší žiaci. V čom vidíte korene takýchto úspechov?
V jarnej časti sme s výhľadom na boj o záchranu v tejto súťaži v 3. kole skončili spoluprácu s dovtedajším trénerom Marianom Morávkom. Zmena trénera, ktorého dočasne nahradil Braňo Straka, zapôsobila ako injekcia – do mužstva sa vrátila herná pohoda a naši seniori sa zachránili v 4. lige. Skončili na 12. mieste zo 14 družstiev.
Naši najmladší futbalisti – prípravkári – pod trénerským vedením Františka Konečného a Štefana Líšku ešte nie sú zaradení do súťaže, no v priateľských zápasoch alebo turnajoch už dosahujú veľmi pekne umiestnenia. Máme okolo 38 detí.
Naši mladší žiaci pod vedením trénera Vojta Pupáka s asistentmi Olšovským a Lancúchom dosiahli veľmi pekný úspech – prvé miesto. Zorganizovali sme s nimi aj medzinárodný turnaj, naši chlapci v ňom dokázali vyhrať. Som veľmi rád, že som k nim dosadil skúseného trénera Vojta Pupáka, ktorý má u nás povesť trénerskej osobnosti. Veď aj mňa trénoval od siedmich rokov. Vojto, len tak ďalej – patrí ti vďaka! Taktiež som rád, že môžem pochváliť aj môjho syna Kristiána, ktorý skončil v majstrovskej súťaži mladších žiakov na 3. mieste najlepších strelcov. Totiž – s futbalom je to tak, nestačí len vedieť ho hrať, ale treba ho aj mať rád.
Koľkí „naslovovzatí“ seniori Rusovčania v poslednom období bojujú na hracej ploche za farby nášho MFK?
Máme šesť odchovancov z Rusoviec, ostatní hráči sú z Petržalky a z iných kútov nášho mesta. Vnímame ich však ako „našich“, veď tu už hrajú nejaký ten rôčik. Do nového ročníka dostali nového trénera, je ním Peter Cerovský, ktorý je už 5 rokov Rusovčanom.
Športovať a dotvárať náš kultivovaný športový areál MFK Rusovce – to je v značnej miere podmienené financiami. Z čoho, okrem skromného príspevku z rozpočtu našej MČ, sa dá vôbec „vyžiť“?
Z rozpočtu MČ Bratislava – Rusovce sa dá vyžiť veľmi ťažko. Dá sa povedať, že „prežívame“. Pribudlo nám nové mládežnícke družstvo – starší žiaci, čím sa opäť zvýšili náklady na chod MFK Rusovce. Len na porovnanie: susedný klub TJ Jarovce, ktorý má len jedno seniorské a jedno dorastenecké družstvo, dostáva od MČ Jarovce z rozpočtu 3 x viac na chod klubu než my. V MFK Rusovce máme 3 mládežnícke družstvá so 68 deťmi a 1 seniorské družstvo s 20 hráčmi. Ak prežijeme ročník súťaží 2009/2010, tak len s „odretými ušami“.
V práci s mládežou sme začali významne spolupracovať aj s Jarovcami a Čunovom.
Áno, spolupracujeme s oboma klubmi. Náš MFK, ako som už spomenul, má 3 mládežnícke mužstvá – starší žiaci, mladší žiaci a prípravkári, ktorých je „požehnane“ vďaka novým prisťahovaným obyvateľom Rusoviec. Väčšina detí je z Rusoviec, sme na ne hrdí, sú to mladé nadané futbalové talenty. Budú to naši odchovanci, budúci seniori. V budúcnosti by sme chceli založiť tiež dorastenecké mužstvo, ale, žiaľ, je to všetko o finančných možnostiach.
A čo naši vždy hrou obdivovaní futbaloví „umelci“ – starí páni?
Starí páni pôsobia v Rusovciach odjakživa. Sú to všetko Rusovčania. Organizujú si pravidelné priateľské stretnutia či turnaje. Tréningovo ich vedie Karol Starsich alias Perečko. Vedieme si kroniku, kde je zdokumentovaná aj história pôsobenia futbalových starých pánov od roku 1948 až dodnes. Chcel by som pri tejto príležitosti vyzvať ochotných občanov Rusoviec, ktorí majú nejaké staršie fotografie o futbale v Rusovciach a mohli ich klubu venovať – radi nimi obohatíme našu kroniku.
Mnohé roky, aj z prostredia nášho poslaneckého zboru fandíme tomu, aby sa v našom prekrásnom areáli MFK konečne vybudovala, hoci aj v skromnejších rozmeroch, krytá divácka tribúna. V akom stave z hľadiska možnosti samotného MFK je takýto zámer?
Áno, areál je pekný, spomenutá krytá divácka tribúna však ešte chýba. Vďaka MFK Rusovce a sponzorom sa nám zatiaľ podarilo pripraviť projekt a vybudovať betónové základy. Na dokončenie tribúny nám chýba cca 13-tisíc eur.
Slová na záver...
... rád by som sa poďakoval všetkým, ktorí sa dosiaľ podieľali na podpore a zveľaďovaní nášho klubu. A to starostovi, poslancom, všetkým sponzorom, výboru MFK Rusovce, starým pánom, trénerom, že vďaka nim je klub predsa len úspešný a v daných skromných podmienkach, v záujme najmä našej mládeže – životaschopný. Za veľký podiel práce sa chcem poďakovať aj vedeniu klubu a v neposlednom rade aj správcovi ihriska Teodorovi Fodorovi, ktorý je veľkým priateľom nášho futbalu.
Pripravil Alexander Berkovič
|
Miestny futbalový klub Rusovce Futbal musí mať človek predovšetkým rád09.10.2009, Rusovské noviny - október 2009
|
|
Diskusia
Ďalšie články z kategórie
Ak chceme výsledky,musíme dlhšie trénovať
Rozhovor s trénerom rusovských futbalistov Františkom Konečným






Pridať komentár k článku